MIÓD W SCHORZENIACH UKŁADU ODDECHOWEGO
Przeciwdrobnoustrojowe działanie tego produktu wynika z obecności w miodzie enzymu oksydazy glukozy i powstawania za jej pośrednictwem nadtlenku wodoru, a także innych substancji antybiotycznych. Dzięki takiemu działaniu miód ma zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu chorób dróg oddechowych (przeziębień, kaszlu, chryp, zapaleń oskrzeli i płuc).
Miód w schorzeniach tego układu działa przeciwdrobnoustrojowo, przeciwzapalnie, wykrztuśnie, odpornościowo i wzmacniająco. Posiada także właściwości przeciwalergiczne i dlatego wykorzystywany jest w leczeniu astmy (dychawicy oskrzelowej) i kataru siennego. Natomiast dzięki węglowodanom, aminokwasom i biopierwiastkom wzmacnia osłabiony organizm nękany chorobami.
W dolegliwościach ze strony układu oddechowego i innych, spożywanie miodu jest zalecane według następujących dawek:
ˇ Niemowlęta - 7 g dziennie w dwóch dawkach,
ˇ Dzieci od 4 do 16 lat - 10 - 40 g dziennie w dwóch dawkach,
ˇ Dorośli - 40 - 60 g dziennie w dwóch dawkach.
Profilaktycznie stosuje się dolne, natomiast leczniczo - górne limity podanych dawek.
Miodu nie należy podgrzewać do temperatury powyżej 40o C, gdyż wraz ze wzrostem temperatury podgrzewania, traci swoje lecznicze właściwości.
W leczeniu chorób układu oddechowego najlepiej stosować miód lipowy, który działa antyseptycznie i uspokajająco. W chorobach przebiegających z wysoka temperaturą i kaszlem, dla spotęgowania jego działania, podaje się go w herbacie lipowej. Skuteczny w zapaleniu oskrzeli i płuc.
Miody spadziowe, bogate w żywice i olejki eteryczne, dają znakomite wyniki w chorobach górnych dróg oddechowych, astmie, zapaleniu płuc i gruźlicy. Miód spadziowy z drzew iglastych stosuje się 3 razy dziennie po 1 łyżce. W chorobach płuc - wskazane jest picie herbat z koperku włoskiego, szałwi, tymianku i nostrzyka z dodatkiem miodu. Należy pić codziennie sok z marchwi lub rzodkwi z dodatkiem 100 150 g miodu. W anginie, z objawami ostrego zapalenia migdałków podniebiennych, należy pędzlować miodem migdałki 3 razy dziennie przez okres trzech tygodni. Kaszel usuwa głównie miód akacjowy, lipowy. Skutecznie również likwiduje kaszel sproszkowana mięta zmieszana z miodem. Przy przewlekłym katarze, korzystne efekty daje stosowanie miodu spadziowego oraz żucie co 4 - 5 godzin przez 15 minut kawałka plastra miodu. W leczeniu kataru siennego pomocny jest miód wielokwiatowy, najlepiej z okolicy, w której alergik żyje. Kurację rozpoczynamy od przyjmowania codziennie rano po jednej łyżeczce, zwiększając do 10 łyżeczek dziennie.
W leczeniu grypy i przeziębień dobrze jest pić 3 - 4 razy dziennie szklankę herbaty z rumianku z dodatkiem 2 łyżeczek miodu, soku z 1 cytryny i roztworu propolisu.
Hipokrates twierdził, że "Miodowy napój gubi flegmę i uspokaja kaszel". Wszelkie przeziębienia leczył podając chorym herbatę z kwiatu lipowego, do której dodawał utarte żółtko ze świeżym miodem. Miód można przyjmować rozpuszczony w ciepłej wodzie, w herbacie z cytryną, ciepłym mleku lub w mleku z cytryną.
Dobre efekty uzyskuje się stosując go łącząc z sokami owocowymi i warzywnymi (np. z cytryny, chrzanu, cebuli), a w szczególności korzystnie działa z naparami z surowców zielarskich (kwiat lipy, kwiat i owoc bzu czarnego, owoc maliny, owoc kopru włoskiego, ziele nostrzyka, ziele lebiodki, liść szałwi, liść mięty, liść podbiału i korzeń prawoślazu).
Miód, w leczeniu schorzeń układu oddechowego, stosowany jest samodzielnie i jako uzupełnienie innych środków terapeutycznych (leków syntetycznych, ziół, soków, owoców i warzyw).
Podziękowanie
Zarząd Koła Pszczelarzy w Nekli składa serdeczne podziękowanie Zarządowi Miasta i Gminy w Nekli za zakup i przekazanie drzew miododajnych (lip) członkom Koła Pszczelarzy
Z pszczelarskim pozdrowieniem
Zarząd Koła Pszczelarzy
Nekla