W związku z wyborami do parlamentu w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Nekli przeprowadzono wśród młodzieży szereg działań edukacyjnych. Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie uczniowie zostali zapoznani z demokratycznymi procedurami przygotowywania i przeprowadzania wyborów.
W czasie zajęć wykorzystano aktywne metody pracy na lekcji, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób obywatele uczestniczą w życiu publicznym. W ramach kampanii propagującej udział w wyborach, w szkole zorganizowano konkurs na najlepsze hasło wyborcze, zachęcające do głosowania. Wszystkie przygotowane przez uczniów plakaty zostały zamieszczone na szkolnym korytarzu, tak aby każdy mógł je oglądać. Mając na uwadze zwiększenie frekwencji wyborczej chętni uczniowie zaprojektowali i wykonali ulotki wyborcze.
W dniu 30 września 2011 roku, na 3 godzinie lekcyjnej, przeprowadzono młodzieżowe wybory parlamentarne zgodnie z procedurami wyborczymi. W stołówce szkolnej znajdował się „lokal wyborczy”. W skład komisji wyborczej wchodzili uczniowie: klasa I – Magdalena Brzychcy, klasa II – Monika Rosiak, Bartek Eliks, klasa III – Magdalena Kowalczyk, Alicja Pałasz. Wszyscy głosujący musieli pamiętać o zabraniu legitymacji szkolnej. Każdy mógł zagłosować zgodnie ze swoim sumieniem, stawiając przy danej partii znak X. Obowiązywały zasady demokratycznego wyboru: równość, tajność, bezpośredniość i powszechność.
Dnia 10 października 2011 roku zostały oficjalnie ogłoszone wyniki wyborów w gimnazjum. Uprawnionych do głosowania było 152 uczniów, a głosowało 93 gimnazjalistów (w tym 82 głosy ważne, 11 głosów nieważnych). Partia, która otrzymała największą liczbę głosów to Platforma Obywatelska – poparło ją 27 uczniów, drugą pozycje zajęła partia Ruch Palikota, która uzyskała 25 głosów, następnie Prawo i Sprawiedliwość z liczbą 13 głosów.
Efektem programu Młodzi głosują było pogłębienie wiedzy uczniów na temat funkcjonowania parlamentu w Polsce i zasad przeprowadzania demokratycznych wyborów. Ponadto akcje pro frekwencyjne utwierdziły gimnazjalistów w przekonaniu, że watro głosować, brać sprawy w swoje ręce i mieć wpływ na to co dzieje się w naszym kraju.
Urszula Zielińska