"Bieda zaś cała z tego, że noc ta jest tylko jedna w roku, a taka niezmiernie krótka, i paproć w każdym lesie tylko jedna zakwita, a to w takim zakątku, tak ukryta, że nadzwyczajnego trzeba szczęścia, aby na nią trafić."
/Kwiat paproci, Józef Ignacy Kraszewski/
Nic dziwnego, że według legend magiczny kwiat paproci zakwita właśnie w najkrótszą, pełną czarów i wróżb noc w roku. Noc Świętojańska, nazywana także Sobótką, Nocą Kupały czy Kupalnocką obchodzona była w okresie letniego przesilenia. Radosne powitanie lata miało zapewnić pomyślność zbiorów, dobrą pogodę i obfitość plonów.
Jednocześnie młode dziewczęta i chłopcy wróżyli sobie czy czeka ich szybkie zamążpójście czy staropanieństwo. Było to święto ognia i wody. Panny plotły wianki a potem rzucały je do rzeki. Wśród licznie płonących ognisk odbywały się tańce do białego rana.
Również w Naszej Gminie w dniu 25 czerwca br. już po raz XIX została zorganizowana Noc Kupały. Doskonała zabawa i mnóstwo atrakcji, lecz przede wszystkim fantastyczny pokaz sztucznych ogni, który już od lat przyciąga niczym magnes mieszkańców gminy, okolicznych miejscowości, ale i gości z całej Polski. Tak można zdefiniować Nekielską Noc Kupały, która niewątpliwie jest największą imprezą plenerowa w naszej Gminie.
Nekielska Noc Kupały to impreza, która już na stałe zagościła w kalendarzu kulturalnym gminy. Mieszkańcy jak i goście wzorem lat ubiegłych, tłumnie w tym dniu przybywają do Nekli wiedząc, że tu jak co roku niezawodnie czeka ich dobra zabawa i mnóstwo atrakcji, z czego każdy niezależnie od wieku i zainteresowań może znaleźć coś interesującego dla siebie.
Główni organizatorzy imprezy to Stowarzyszenie Ogończyk, Urząd Miasta i Gminy oraz Nekielski Ośrodek Kultury, natomiast współorganizatorzy festynu to OSP w Nekli
Jak co roku podczas festynu można było skorzystać z licznych stoisk handlowych, gastronomicznych, jak również ogródków piwnych, dzięki którym na festyn przyjeżdżały całe rodziny, by wspólnie cieszyć się pierwszym weekendem lata.
Ponadto bogaty program artystyczny przygotowany z ogromnym rozmachem, nie pozwolił nikomu się nudzić i tak dla najmłodszych wiele atrakcji przygotował Teatr KUBIKA, odbyło się wiele występów artystycznych min.: Zespół „FIRE” z Ośrodka Kultury ze Swarzędza oraz sekcja taneczna NOK prowadzone przez instruktorkę Milenę Maciejewską, Orkiestra Dęta Nekielskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją kapelmistrza Eugeniusza Drewniaka oraz Grupa Mażoretek Orkiestry Dętej NOK prowadzona przez choreografa Gabrielę Drewniak, Finalista programu "Must be the music" - Marcin Czyżewski Gwiazdą wieczoru, a zarazem największą i najbardziej oczekiwaną atrakcją imprezy, był zespół zespół “PAPA D”
Tradycyjnie na zakończenie festynu odbyło się puszczanie wianków na stawie oraz pokaz laserowy i sztucznych ogni, który rozświetlił niemal całe niebo nekielskie.
Nekielska Noc Kupały zakończyła się zabawą taneczną z zespołem TEMPUS.
Dla wszystkich, którzy nie byli obecni na XIX Nocy Kupały, jak również dla tych, którzy chcą jeszcze raz powspominać te fantastyczne chwile, które upłynęły pod znakiem doskonałej zabawy, przygotowaliśmy galerię zdjęć, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy na stronie internetowej www.nekla.eu
NOK
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 LEADER
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie