Dnia 19 maja br., podczas obchodów Dnia Patrona, w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Nekli podsumowano projekt interdyscyplinarny „W trosce o kulturę słowa". Celem przedsięwzięcia było m.in. doskonalenie sprawności językowej uczniów, poszerzanie wiedzy z zakresu kultury języka, rozwijanie szacunku dla języka ojczystego, budzenie świadomości dbania o czystość i poprawność językową, rozwijanie sprawności komunikacyjnej i kultury czytelniczej.
Projekt realizowano od października 2010 roku. Każdy miesiąc rozpoczynało nowe hasło, które towarzyszyło określonym zadaniom. I tak o tym, że "Słowo jest nie tylko dźwiękiem" przekonywano w październiku. Uczniowie dowiedzieli się, że słowo jest tajemniczym i niezwykle odpowiedzialnym narzędziem porozumiewania. Zwrócono uwagę, że słowami należy posługiwać się tak, by dzięki mocy słowa dobro, piękno i miłość stawały się realnie obecne. Uczestnicy zastanawiali się także, czym jest język polski. Przedstawiali go w formie plastycznej, a efekty można było podziwiać na tematycznej gazetce.
W listopadzie hołdowano hasłu "Książka nauczycielką pięknego czytania". Wtedy to wielu uczniów rezygnowało z przerw, by w tym czasie posłuchać fragmentów wybranych utworów literackich prezentowanych przez uczniów i nauczycieli z dyrekcją włącznie. Odbył się także Konkurs Pięknego Czytania. Swoim starannym, interesującym czytaniem zachwyciła jury Agata Januchowska z kl. VIb, do której należy pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Jagoda Pieczyńska z kl. VIb, a trzecie Marta Zgoła - uczennica kl. IVb.
Grudzień przebiegał pod hasłem: "Savoir-vivre - od wczesnego dzieciństwa". Jak się okazało niezwykle potrzebne były lekcje poświęcone właściwemu zachowaniu się w różnych miejscach i sytuacjach. Uczniowie prezentowali zasady postępowania w formie pisemnej, a także teatralnej. Działania te niewątpliwie przybliżyły świat etykiety, kultury osobistej, dobrych manier.
W styczniu uczestnicy projektu pracowali nad wierszami; analizowali je, wyrażali własne sądy na temat ich treści, zdejmowali różne zasłony, by dotrzeć do ich sedna. Okazało się także, że w szkole są osoby tworzące poezję. I tak "Zimowe spotkania z poezją" zaowocowały Konkursem Poezji Własnej. Tematyka - zimowa. I choć zima w tym roku dała nam się we znaki, to strofy na jej temat okazały się być bardzo przychylne, piękne, a nawet... ciepłe. Konkurs przeprowadzony został w bardzo klimatycznych wnętrzach Dworku Państwa Kareńskich w Podstolicach. Najpiękniejszy, najciekawszy wiersz o zimie napisała Aleksandra Zaworska z kl. VIa. Drugie miejsce zdobyła Zuzanna Urbaniak (VIa), a trzecie Agnieszka Abramkiewicz (IVb). W tym czasie miał także miejsce Konkurs Recytatorski, w którym zwyciężyła Weronika Gorzelańczyk (Va), drugie miejsce wywalczyła Agata Januchowska (VIb), zaś trzecie Agnieszka Abramkiewicz (IVb).
W lutym uczniowie wzięli "Pióra w dłoń" i redagowali różne formy wypowiedzi: listy, opowiadania, sprawozdania, instrukcje, życzenia. Następnie prezentowali swoje prace na forum klasy. Niejeden uczeń bardzo ucieszył się z dodatkowej oceny z języka polskiego.
"Wulgaryzmom - precz" uczniowie wykrzyknęli w marcu. Nauczycielom bardzo zależało nad uświadomieniem wychowankom tego, że język ojczysty i młodzieżowy slang to dwa różne światy. Pozostała jednak wiara, że słowa: proszę, przepraszam, dzień dobry, a także przyjaźń, prawda, szacunek mają magiczną moc i głęboki sens dla bardzo wielu z nas.
W kwietniu podjęto walkę z błędami ortograficznymi. Podczas "Corridy, czyli walki z bykami" uczniowie utrwalali zasady rządzące polską ortografią i interpunkcją, uczyli się korzystać ze stron internetowych doskonalących umiejętności poprawnego pisania, a także wykonywali zadania, którym towarzyszył słownik ortograficzny. Przeprowadzony został także Konkurs Ortograficzny. Mistrzem Ortografii została Zuzanna Urbaniak - uczennica klasy VIa.
Ostatnim ogniwem projektu było wypowiedzenie z przekonaniem, determinacją i dumą słów: „Nie damy pogrześć mowy...". Przygotowano się do tego solidnie. Poza wszystkimi wspomnianymi działaniami, maj przebiegał w atmosferze bliskości życia i twórczości Marii Konopnickiej. Uczniowie poznawali biografię Patronki, a także utwory poetyckie, jak i prozatorskie. Tworzyli Jej portrety oraz popiersia, wcielali się w role niezwykłych bohaterów. Zredagowali również gazetkę zawierającą wiele informacji, także dotyczących sukcesów uczniów, które stanowiły „Kwiaty dla Patronki". Dzień Patrona był dniem uroczystym i wzruszającym, był wielkim świętem dla całej społeczności szkolnej.
Podsumowując projekt, pragniemy serdecznie podziękować pani Marii Antczak za gościnę i stworzenie nietypowych, niezapomnianych warunków do przeprowadzenia I Konkursu Recytatorskiego Twórczości Własnej. Dziękujemy również Radzie Rodziców za życzliwość i wsparcie finansowe.
Krystyna Spochacz, Dorota Maciejewska, Izabela Grzegorczyk