W sobotę 3 sierpnia 2013 r. do Nekli i okolic przybyła niezwykła wycieczka. Byli to mieszkańcy Klępska, Sulechowa i Zielonej Góry, ubrani w barwne stroje z połowy XIX w.
To oni pod przewodnictwem swojego proboszcza ks. Olgierda Banasia zrekonstruowali w lipcu 2008 r. wydarzenia związane z wyjazdem pierwszej, dużej grupy parafian i ich opiekuna, pastora Kavela do dalekiej, nieznanej Australii w roku 1838.
Ksiądz Olgierd Banaś – pasjonat historii i opiekun zabytkowego kościoła w Klępsku ze swoimi parafianami przyjęli 24 sierpnia 2012 r. nekielską młodzież i grupę australijskich potomków nekielskich olędrów, których gościliśmy w Nekli. Kolejna wizyta mieszkańców Nekli w Klępsku związana była z organizowanym tam „Dniem Emigracji” 25 listopada 2012 r.
Teraz nadszedł czas rewizyty, podczas której staraliśmy się pokazać gościom, że i my dbamy o nasze dziedzictwo kulturowe, zarówno o relikty kultury olęderskiej jak również o zabytki architektury. Staraliśmy się pokazać jak piękna jest nasza najbliższa okolica. Zwiedzanie rozpoczęło się od Nekielki i Barczyzny. Odwiedziliśmy odrestaurowane cmentarze olęderskie, kościół poewangelicki w Nekielce z wystawą „Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei”. W Hotelu Barczyzna przyjęto całą grupę ze staropolską gościnnością. Był czas na chwilę wytchnienia przy kawie i ciastku.
Kolejny etap to Nekla z kościołem św. Andrzeja Apostoła. Tutaj gości powitał proboszcz naszej parafii ks. Wojciech Schejn i odtąd stał się uczestnikiem wycieczki. Zwiedzający poznali okoliczności budowy kościoła, fundatorów, budowniczych oraz pracujących tutaj kapłanów. Ze względu na ograniczenia czasowe, tylko z okien autokaru obejrzeliśmy zespół parkowo-dworski, piękny staw, teren rekreacji i nekielski rynek.
Targowa Górka z ponad 750 letnią metryką, ciekawą historią rodów Kosińskich oraz spoczywających w przykościelnych grobowcach Karśnickich i Karłowskich również wzbudziła zainteresowanie wycieczkowiczów.
Kolejny zabytek na trasie to pięknie odrestaurowany, drewniany kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opatówku, odmienny od świątyni klępskiej ale wywierający równie wielkie wrażenie. Po zabytkach sztuki sakralnej przyszedł czas na zwiedzanie pięknego otoczenia i wnętrz dworu w Podstolicach, uratowanego przed dwudziestu laty przez Państwa Kareńskich. Imponująca galeria fotografii artystów odwiedzających dwór w Podstolicach stała się inspiracją do wspólnej fotografii uczestników tego spotkania.
Z Podstolic cała grupa udała się do Motelu Polonia w Zasutowie, gdzie przyjął gości p. burmistrz Karol Balicki. Elementy historii rodzin olęderskich z okolic Nekli i emigrantów z Klępska przewijały się ze wspomnieniami z pobytów australijskich potomków na polskiej ziemi. Plansze na szybach autokaru, którym przybyli nasi goście, jednoznacznie przypominały, że Klępsk i Neklę łączy emigracja do Australii.
Emigrantów z tych dwóch środowisk łączą również więzy rodzinne. Symbolem trudnych czasów pionierskiego osadnictwa niemieckich imigrantów z Prus, w Springton w Australii Południowej jest objęta ochroną prawną atrakcja turystyczna, znana jako „Herbig Tree” - Drzewo Herbiga. Przez dwa lata, zanim wybudowano własny dom, pod rozłożystymi konarami eukaliptusa mieszkała rodzina emigranta z Zielonej Góry Friedricha Herbiga i urodzonej w Chłapowskich Olędrach (dzisiaj Gierłatowo) Caroline Rattey, która wyemigrowała do Australii ze swoim wujostwem z Nekielki w roku 1856.
Po godzinie piętnastej pożegnaliśmy naszych gości, którzy wyruszyli w drogę powrotną aby zdążyć na koncert utalentowanej duńskiej flecistki Bolette Roed, rozpoczynający się o godzinie 18.00 w klępskiej świątyni.
********************
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie i przyjęcie mieszkańców Klępska i Sulechowa na terenie naszej Gminy: p. burmistrzowi Karolowi Balickiemu, p. Czesławowi Borkowskiemu, pp. Urszuli i Stanisławowi Mendykom, Bożenie Rogali i personelowi Hotelu Barczyzna, Grzegorzowi Bambrowiczowi, Iwonie Polerowacz, kościelnej z Opatówka, Annie Kareńskiej i personelowi dworu w Podstolicach, Alinie Balickiej i personelowi Motelu Polonia. Gospodarzom odwiedzanych świątyń; ks. Wojciechowi Schejnowi, ks. Sławomirowi Stronce i ks. Andrzejowi Bohdanowiczowi.
O przyjęcie szczególnych podziękowań proszę Panie, które upiekły ciasto: Krystynę Abramkiewicz, Krystynę Barabasz, Ewę Borkowską, Stefanię Kuszak, Lubomiłę Maciejewską, Halinę Pieczyńską i Jadwigę Szalatą. Dziękuję też wszystkim osobom, które znalazły czas aby spotkać się z naszymi Gośćmi.
Jerzy Osypiuk
Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne