Nekla - nekla.eu

epuap.png fed6d697689437c0156f2a83ec22c884
bip.png ccfa6d94d38c1a0d36f7a2910d4480ac
Wtorek,  21 listopada 2017
Janusza, Marii, Reginy
pl en de
top news mapa info kali kalh pano mstr galp mult advs inwe newsletter kontakto document
 
Bieszczadzko Lwowska Eskapada Klubu Miłośników Syren i Warszaw czyli IX Europejski Rajd Syren i Warszaw
2017-05-23 Artur Kaczmarski
Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
artykuł archiwalny

Tydzień jazdy, setki kilometrów tras, kilkanaście awarii, nowe przyjaźnie i wspaniała przygoda. Tak najkrócej opisać można IX Europejski Rajd Syren i Warszaw, który na przełomie kwietnia i maja wyruszył z wielkopolskiej Nekli do ukraińskiego Lwowa. Na trasę rajdu w tym roku wyruszyło 26 załóg z całej Polski, a także Niemiec i Norwegii.

O świcie 29 kwietnia śpiącą jeszcze Neklę obudził warkot kilkudziesięciu zabytkowych samochodów uczestników Rajdu. Pożegnani przez Rodziny, znajomych, Burmistrza Nekli  Karola Balickiego i pobłogosławieni przez mającego benzynę we krwi  księdza motocyklistę Edmunda „Edę” Jaworskiego ruszyliśmy w Bieszczady. 600 km. trasy po bocznych polskich drogach potrafi dać w kość  kierowcy nawet nowoczesnego auta. W Syrenach i Warszawach – to ekstremalne wyzwanie. Po 18 godzinach wyprawy zmęczeni dojechaliśmy do bieszczadzkiej bazy rajdu w Polańczyku nad Soliną.

Następne trzy dni to górskie „etapy specjalne”. Grzejące się na podjazdach silniki i na zjazdach hamulce. Kilka ich usterek udało się naprawić na poczekaniu a nagrodą były przepiękne widoki  i wyprawa ciągniętą przez parowóz leśną wąskotorówką. Z jej przystanku pieszo przeszliśmy na słowacką stronę, dodając jeden kraj do tegorocznej wyprawyJ

3 maja to wyprawa w stronę Ukrainy. Nieco obaw rozwianych przez sprawne przekroczenie granicy i powitanie przez Semena Bandrowskiego,  wiceprezesa lwowskiego klubu „ZAZ Kozak”.  Wieczorem razem z kolegami z klubu odwiedził nas z kilkoma zabytkowymi autami. Wśród nich był też oczywiście produkowany na Ukrainie Zaporożec. Absolutnie nieznany w Polsce bardzo sympatyczny malutki „gorbatyj” – czyli ZAZ 965 – podobny nieco do starego fiacika 600. Tak jak w Polsce Syrena, Zaporożec w dawnym Związku Radzieckim był najtańszym, nieco prymitywnym  samochodem, dostępnym dla zwykłych ludzi, a nie tylko partyjnej wierchuszki. 

Dwa dni we Lwowie to też oczywiście turystyczny program zwiedzania przepięknego miasta o bogatej historii i wspaniałych zabytkach. Wzruszające chwile kwaterze Orląt Lwowskich i całym Cmentarzu Łyczakowskim.  Oraz nocna wyprawa Syren i Warszaw do centrum miasta z fotografią pod pomnikiem Adama Mickiewicza. 

Piątek, 5 maja to już  powrót. Cała wyprawa do celu pod Skarżyskiem-Kamienną dotarła wykończona, w ulewnym deszczu bardzo późnym wieczorem.  A do drugiej w nocy trwały naprawy kilku aut z poważnym remontem rozrządu jednej z Warszaw. Ten odcinek to również dramatyczne chwile dla załogi jednej z syren. Po wystrzale opony zestaw Syrena plus przyczepa „zaliczył” piruet na mokrej drodze. Cudem obyło się bez wypadku…

  W sobotni poranek znów wszystkie załogi wystartowały na własnych kołach do ostatniego odcinka rajdu.  Po drodze nasza kolumna odwiedziła bogate w militaria Muzeum Orła Białego  w Skarżysku Kamiennej i muzeum  hutnictwa w Chlewiskach. Z bogatą wystawą motoryzacyjną. Wśród eksponatów są między innymi prototypy i pierwsze seryjne Syreny a także kilka polskich konstrukcji, które nigdy nie weszły do produkcji.

Z kilkoma naprawami na trasie ostatniego etapu, wieczorem  6 maja IX Międzynarodowy Rajd Syren i Warszaw dojechał na metę. Powitany przez rodziny, mieszkańców Nekli ale też miłośników motoryzacji, którzy specjalnie przyjechali z miejscowości oddalonych nawet o ponad sto kilometrów.  Bogatsi o kolejne doświadczenia, odwiedzone miejsca, państwa i kolejne przyjaźnie na razie nieco odpoczniemy, by niedługo wyruszyć na krótsze wakacyjne trasy i zacząć myśleć o jubileuszowym X rajdzie, który Miłośników Syren i Warszaw czeka  już za dwa lata…

Mikołaj Żuławski,  KMSiW

Powrót
Drukuj
Pdf
Wyraź
opinię
pomoc prawna napis11.jpg 8b87954212f0c49fdbef0fb2bac0e71d
gospodarka kopia.jpg 91372724427f1ff3997c8e33d42ed16c
rolnictwo_baner.jpg ed82b41f38b92d108cbeddc4066c6dad
kalendarz_wydarzen_atrakcje_krynica_zdroj_.jpg bd3a5f6a745e8e0e190ece81cea283ee